bip
linia istniejemy by pomagac
      
          
               
      
         GENERATOR OFERT 
         NA MIKRODOTACJE_ _ _ _

INFORMACJE - WSZYSTKIE

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
2017-12-05
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Wolontariuszom i Wolontariuszkom, z którymi współpracowaliśmy i współpracujemy. Dziękujemy za Wasz czas, obecność i serce, które nam przekazaliście. A wszystkim Wolontariuszom i Wolontariuszkom na ŚwiecieJ życzymy wiele radości z pracy i dużo motywacji i inspiracji. I przede wszystkim DZIĘKUJEMY – bez Was wiele pięknych rzeczy nie mogłoby się wydarzyć i o wiele mniej uśmiechów byłoby na Świecie.  

Z tej okazji zapraszamy do lektury artykułu naszej Wolontariuszki.

Izabela Kajstura, lat 28, na co dzień pracuje w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości Uniwersytetu Opolskiego, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wolontariuszka OCWIP od 2016 roku. W ramach pracy wolontariackiej w OCWIP odpowiada za powstawanie strony Regionalnego Centrum Wolontariatu oraz zajmuje się współtworzeniem działań wolontariackich.

Co daje wolontariat?
Poprzez wolontariat zmieniasz świat. Poprzez wolontariat sprawiasz, że ktoś się uśmiechnie, być może pomożesz komuś stanąć na nogi i odzyskać nadzieję. Ale dziś nie o tym. Dziś będzie o tym, co może on dać Tobie.
Według ustawy - wolontariat to działanie nieodpłatne. I to prawda, bo za swoją pracę nie dostaniesz wynagrodzenia. Ale równocześnie wolontariat to takie ciekawe zjawisko, że im więcej dajesz od siebie, tym więcej zyskujesz.
Co więc daje wolontariat, jeśli nie pieniądze?


Radość z pomagania
Banał? Wcale nie. Za każdym razem, gdy widziałam, że moje działania komuś pomogły albo sprawiły komuś radość - dawało mi to ogromny zastrzyk energii. Miałam poczucie, że robię coś wartościowego, potrzebnego.
Kiedy włożysz w coś wiele pracy i serca, a potem zobaczysz pozytywny efekt swoich starań – to naprawdę wielka satysfakcja. I to taka, która sprawia, że chce się działać dalej. Bo wiesz, że to ma sens.
To nie tak, że wolontariat nie wymaga wysiłku, że nie powoduje zmęczenia. Ale radość z wykonanego zadania wynagradzały mi cały włożony trud.

Zdobywasz nowe umiejętności i doświadczenie
"Poszukujemy młodego absolwenta z wieloletnim doświadczeniem...". Tak nieraz brzmią oferty pracy. Tylko gdzie zdobyć to doświadczenie? Na przykład - przez wolontariat.
Zadania, które możesz wykonywać jako wolontariusz, są bardzo różne. Od odwiedzin u chorych czy udzielania korepetycji dzieciom, poprzez pomoc w instytucjach kultury, aż po redakcję tekstów na stronie internetowej. Możesz zdobyć rozległe doświadczenie w zarządzaniu projektami, PR-ze i współpracy w zespole.
Wolontariat to praca na rzecz innych, ale nieuchronnym „skutkiem ubocznym” jest to, że sam się rozwijasz. To zarówno konkretne umiejętności (np. zarządzanie stroną internetową czy napisanie wniosku o dofinansowanie), jak i tak zwane kompetencje miękkie (np. umiejętność radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach).
Działając w organizacji pozarządowej, nauczyłam się znacznie więcej, niż w którejkolwiek szkole czy na studiach. I wszystko to wykorzystałam później w życiu, w pracy i poza nią.


Poznajesz ludzi
To właśnie w NGO-sie poznałam wielu fantastycznych ludzi. Ludzi, którzy mieli najbardziej niezwykłe pomysły - i realizowali je. Na propozycję projektu nie odpowiadali "To się nie da...", tylko "Tak, zróbmy to!".
"Z jakim przestajesz, takim się stajesz", jak głosi popularne przysłowie. Jako wolontariusz obracasz się wśród ludzi pełnych energii, którym chce się robić coś więcej, niż tylko oglądanie telewizji czy filmików w Internecie. Uwaga: entuzjazm jest zaraźliwy.
Ale ludzie w wolontariacie to nie tylko współpracownicy. To również ci, którym pomagasz. Ale kiedy poznasz ich bliżej, przekonasz się, że i oni mają Ci coś do zaoferowania - swoje doświadczenia, przemyślenia, mądrość.
Zauważysz to w wielu relacjach wolontariuszy. Choć spodziewali się, że będą pomagać potrzebującym – dzieciom z domu dziecka, osobom starszym czy chorym – z zaskoczeniem odkrywali, że sami otrzymali równie wiele. Bo relacje w wolontariacie są zawsze dwukierunkowe. To nie jest tak, że można tylko dawać albo tylko otrzymywać. Zawsze robisz i jedno, i drugie.

Popierasz to, co dla Ciebie ważne
"Ktoś powinien coś z tym zrobić." Ile razy zdarzyło Ci się słyszeć to zdanie? Tylko że nie każdy ma ochotę być tym "ktosiem". Możesz siedzieć z założonymi rękami i liczyć, że sytuacja zmieni się sama z siebie. Albo możesz wziąć sprawy w swoje ręce.
Trudno zmienić świat za jednym zamachem. Możesz jednak wykonać pierwszy krok i naprawić jedną jego cząstkę. Robiąc to, pokazujesz, co jest dla Ciebie ważne. Gdyby każdy z nas wykonał taki mały krok – kto wie, jak wyglądałoby nasze otoczenie?

Na wolontariacie się nie dorobisz, ale staniesz się bogatszy na wiele innych sposobów. Wyświadczone dobro prędzej czy później do Ciebie powróci. Spróbujesz?

Jak zacząć?
Przede wszystkim – zastanów się, jakie są Twoje talenty, umiejętności i zainteresowania. Czy jest coś, co chciałbyś poprawić w tym świecie? W jaki sposób możesz to zrobić?
Drugi krok to sprawdzenie, jakie organizacje w Twoim otoczeniu działają w tym obszarze.
Chcesz szerzyć dostęp do kultury? Zajrzyj do Teatru im. J. Kochanowskiego czy Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Chcesz pomóc potrzebującym? Skontaktuj się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, na pewno wskażą Ci, komu i w jaki sposób możesz pomóc.
Nie jest Ci obojętny los zwierząt? Zobacz, w jaki sposób możesz pomóc w schronisku dla zwierząt.
A jeśli nie masz pomysłu – odwiedź Miejskie Centrum Wolontariatu przy Centrum Dialogu Obywatelskiego i zapytaj o to, jakie organizacje poszukują wolontariuszy.

 

Przechowalnia
publikacje
galeria
migawki
prezentacje
bibliolteka
NEWSLETTER pomoc
Zapisując się na nasz newsletter masz szansę na otrzymywanie najnowszych informacji dotyczących NGO.

Korzystanie z newslettera jest dobrowolne i bezterminowe. Więcej informacji o warunkach korzystania z usługi, zasadach rezygnacji w Informacji dla subskrybentów.


Nasi partnerzy