bip
linia istniejemy by pomagac       
      
         GENERATOR OFERT 
         NA MIKRODOTACJE_ _ _

GŁOS NGO

Laboratorium Zmiany
2015-06-08
Laboratorium Zmiany
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z rozmową z Magdaleną Bury-Zadroga, ze Stowarzyszenia Laboratorium Zmiany.


Wywiad przeprowadził i opracował wolontariusz Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych - Marek Cap. Serdecznie dziękujemy.

Marek Cap: Państwa rola w środowisku NGO?

Magdalena Bury-Zadroga: Stowarzyszenie Laboratorium Zmiany założyli psycholodzy i pedagodzy. Po skończonych studiach szukaliśmy swojego miejsca na rynku pracy. Chcieliśmy coś robić dla innych, pracować nad szeroko rozumianą zmianą społeczną. Byliśmy pełni ideałów i wiary, że skoro dostrzegamy potrzebę, mamy narzędzia do jej zaspokojenia, to wszystko musi się już udać. Zaczęliśmy pracować z młodzieżą, przy wykorzystaniu brytyjskiej dramy stosowanej – o samej metodzie opowiem za chwilę. Pamiętam nasze pierwsze próby do Teatru Forum, który realizowaliśmy w szkole pod Opolem. Pamiętam to przejęcie, nerwy „czy się uda” i masę pozytywnych emocji, kiedy nasza praca została przez młodych przyjęta z entuzjazmem. Mieliśmy wówczas ogromne poczucie sensu. I o to poczucie sensu w pracy najbardziej nam chodziło. Laboratorium Zmiany, jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie zmieniać – siebie, swoje otoczenie, świat – na lepsze, bardziej świadome życie w społeczności. Ta idea towarzyszy nam do dziś. Pracujemy z kobietami nad ich postawą przedsiębiorczą. Z młodymi nad rozwojem ich kompetencji liderskich. Z całym społeczeństwem nad świadomością problemu dyskryminacji kobiet w miejscu pracy. Naszą rolą w środowisku NGO jest pozytywna ZMIANA  naszego życia.
 

M.C.: Przepis na sukces czyli psychologia sukcesu laboratorium?

M.B-Z.:Przede wszystkim pasja do tego, co się robi. A później to „jedynie” ciężka praca nad rozwojem własnego warsztatu trenerskiego i przede wszystkim umiejętnością pisania dobrych wniosków o dofinansowania ;) Głęboko wierzymy w to, co robimy. Motywują nas informacje, jakie zbieramy od uczestników po warsztatach: to co robicie, jest bardzo potrzebne; dzięki, że mogłam wziąć udział w zajęciach; czuję się zainspirowana do działania. My po prostu lubimy ludzi i lubimy ze sobą współpracować.


M.C.: Czym jest "metoda dramy stosowanej"?

M.B-Z.: Brytyjska metoda dramy stosowanej obecnie jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych metod edukacyjno-profilaktycznych. Bazuje na naturalnej dla człowieka umiejętności wchodzenia w role. Tak jak dzieci naśladują dorosłych w codziennych czynnościach, tak dorośli mogą za pomocą technik dramowych poznać uczucia, przemyślenia, kontekst postaci, którą mają odegrać. „Drama jak żadne inne narzędzie pozwala poprzez wejście w rolę zobaczyć inną perspektywę. Ten wachlarz perspektyw w dramie to wartość bezcenna. Pozwala oderwać się od własnej wizji i zobaczyć życie inaczej a to otwiera drogę do zrozumienia drugiego człowieka i świata.” (por. Iwona Borowska, Drama w edukacji i wychowaniu). Weźmy na przykład sytuację osoby dyskryminowanej w pracy. 16 maja prowadziłam warsztaty w ramach projektu „Widzę, słyszę, czuję i reaguję – przeciw dyskryminacji kobiet w miejscu pracy”, który realizujemy z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji, na których korzystałam właśnie z metody dramy. Uczestniczki miały stworzyć fotografię z życia osoby dyskryminowanej w pracy. Zaprezentowana przez nie scena zatrzymana w kadrze była głębokim przemyśleniem i bazowała na emocjonalnym wczuciu się w sytuację kobiety, która boryka się z nierównym traktowaniem. Fotografia ta była bazą do dyskusji i wniosków.

Jestem ogromną fanką dramy – za prostotę formy i głębię trafności przeżyć.


Serdecznie dziękujemy za rozmowę i życzymy samych sukcesów.


Przechowalnia
publikacje
galeria
migawki
prezentacje
bibliolteka
NEWSLETTER pomoc
Zapisując się na nasz newsletter masz szansę na otrzymywanie najnowszych informacji dotyczących NGO.

Korzystanie z newslettera jest dobrowolne i bezterminowe. Więcej informacji o warunkach korzystania z usługi, zasadach rezygnacji w Informacji dla subskrybentów.


Nasi partnerzy