bip
linia istniejemy by pomagac       
      
         GENERATOR OFERT 
         NA MIKRODOTACJE_ _ _

GŁOS NGO

Trzy pytania do - Tomasza Nawary
2014-11-16
Trzy pytania do - Tomasza Nawary
W związku z pracą Regionalnego Panelu Ekspertów województwa opolskiego w ramach projektu „Ogólnopolska debata III Sektor dla Polski”, kontynuujemy cykl publikacji „Trzy pytania do…”. W ten sposób chcemy przybliżyć pracę Członków Panelu oraz ich działalność. Jesteśmy przekonani, że ten cykl przyniesie nam dużo świeżych wniosków i spostrzeżeń oraz zainspiruje do dalszych działań. Zapraszamy do czytania!


Trzy pytania do …
…Tomasza Nawary z Opolskiego Centrum Demokracji Lokalnej FRDL

PANEL – POCZĄTEK DZIAŁALNOŚCI 

T.N. - Początkowo słowo „ekspert” nie bardzo do mnie pasowało. Pierwszym skojarzeniem było pytanie: „czy moja wiedza wystarcza, żeby pełnić tego typu rolę?”. Paradoksalnie uznałem, że nie - postanowiłem, że musiałbym się do tego typu działań odpowiednio przygotować. Kolejną wątpliwością był fakt, że jako rodzic, na pierwszym miejscu stawiam sprawy związane z moim dzieckiem. Zastanawiałem się więc czy wszystkie te elementy będę w stanie pogodzić - bycie rodzicem, któremu bardzo zależy na jak najdłuższym czasie poświęconym dziecku, odpowiednie przygotowanie się do pełnionej roli oraz uczestnictwo w pracach panelu. Na szczęście, dzięki dobrej organizacji czasu, wszystko się udało.

PANEL – PRACA W PANELU

T.N. - Jeśli chodzi o spotkania Panelu to oczywiście są one bardzo potrzebne i to w takiej formie, w jakiej są przeprowadzane. Najbardziej podobało mi się, że nie był to zespół ludzi myślących w ten sam sposób. Z tego powodu spotkania przeważnie trwały dłużej od zakładanego czasu. Fakt, że panel jest miejscem dyskusji, a nie polega na różnych formach „przytakiwania”, jest bardzo budujący. Nie oszukujmy się - panel tworzą osoby często o znacznie większej wiedzy z zakresu omawianej problematyki niż moja, jednak nie czułem się przez to stłamszony i starałem się wypowiadać swoje wątpliwości, wizje czy uwagi. Miło, że w trakcie dyskusji mogłem pogłębić swoją wiedzę, która opiera się nie tyko na przeczytanych w publikacjach założeniach, ale często na doświadczeniach innych osób. 

 PANEL i III SEKTOR – PRZYSZŁOŚĆ I REFLEKSJE 

T.N. - Nie mam pojęcia jak będzie wyglądał III sektor w przyszłości - mam jednak nadzieję że nie będzie działał na zasadzie „jakoś to będzie”. Nie chciałbym również żeby opierał się na podziale: my NGO i oni Urzędnicy. Nie o to w tym wszystkim chodzi. Natomiast zdaję sobie sprawę z tego, że po „obu stronach” można spotkać osoby bardzo roszczeniowe, które postrzegają siebie jako pępek świata. Jeśli nie postawimy na współpracę z pozostałymi sektorami to niestety nic z tego nie będzie. Receptą na lepszą przyszłość jest ciągłe doskonalenie się osób tworzących sektor. Jesteśmy tak silni jak nasza wiedza, doświadczenia i umiejętności. III sektor musi się ciągle rozwijać, wykorzystując zarówno doświadczenia innych, jak i pozwalając czerpać ze swojego dorobku. Jeśli inne sektory będą chciały korzystać z naszych doświadczeń i będą nas postrzegać jako równorzędnych partnerów, a nie klientów zależnych od ich dobrej lub złej woli, to wtedy staniemy się konkurencyjni. Zdajmy sobie wreszcie sprawę z naszych przewag, ale również z naszych słabości. Rozmawiajmy ze sobą i starajmy się być skuteczni. 

TOMASZ NAWARA - ukończył socjologię na Uniwersytecie Opolskim, a obecnie studiuje Zarządzanie i inżynierię produkcji na Politechnice Opolskiej.  Od 2008 roku jest zatrudniony w Opolskim Centrum Demokracji Lokalnej FRDL,  gdzie jest obecnie koordynatorem po stronie Partnera w projekcie „Województwo opolskie otwarte na współpracę z NGO’s” oraz asystentem kierownika projektu 8.1.1 PO KL "Opolskie meblowanie- wsparcie przemysłu meblarskiego". Wcześniej był wolontariuszem w tej organizacji.

(oprac. Sandra Bielska, wolontariuszka OCWIP)

Przechowalnia
publikacje
galeria
migawki
prezentacje
bibliolteka
NEWSLETTER pomoc
Zapisując się na nasz newsletter masz szansę na otrzymywanie najnowszych informacji dotyczących NGO.

Korzystanie z newslettera jest dobrowolne i bezterminowe. Więcej informacji o warunkach korzystania z usługi, zasadach rezygnacji w Informacji dla subskrybentów.


Nasi partnerzy