bip
linia istniejemy by pomagac       
      
         GENERATOR OFERT 
         NA MIKRODOTACJE_ _ _

GŁOS NGO

Trzy pytania do - Doroty Piechowicz-Witoń
2014-11-26
Trzy pytania do - Doroty Piechowicz-Witoń
W związku z pracą Regionalnego Panelu Ekspertów województwa opolskiego w ramach projektu „Ogólnopolska debata III Sektor dla Polski”, kontynuujemy cykl publikacji „Trzy pytania do…”. W ten sposób chcemy przybliżyć pracę Członków Panelu oraz ich działalność. Jesteśmy przekonani, że ten cykl przyniesie nam dużo świeżych wniosków i spostrzeżeń oraz zainspiruje do dalszych działań. Zapraszamy do czytania!

Trzy pytania do……Doroty Piechowicz-Witoń, prezeski Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw PozarządowychPANEL – POCZĄTEK DZIAŁALNOŚCI 

Dorota Piechowicz-Witoń: Pierwsze wieści na temat Panelu wiążą się dla mnie z zadaniem: miałam być sekretarzem tego przedsięwzięcia, czyli taką osobą, która zajmuje się organizacją spotkań i ich treścią merytoryczną, ale też przekonuje potencjalnych członków do tego, że warto wziąć udział w takiej inicjatywie. Zatem moje pierwsze skojarzenie to po prostu obawa o to, czy uda mi się namówić liderów i liderki organizacji pozarządowych do współpracy, mając świadomość, iż są to bardzo zajęte osoby. Przyznam szczerze, że sama nazwa grupy roboczej: Regionalny Panel Ekspertów, trochę „odstraszała”- część osób miało obawę, że mają niewystarczające kompetencje, by nazywać siebie „ekspertami”. Starałam się wykazać, że jest to nazwa projektowa, a filozofią tego przedsięwzięcia jest spotkanie osób pracujących w konkretnych organizacjach i miejscach, zajmujących się współpracą międzysektorową, znających sektor opolski z różnych stron.

PANEL – PRACA W PANELU

D.P.-W.: Mieliśmy trochę ułatwione zadanie, ponieważ pierwsze spotkanie Panelu trwało dwa dni. Wszyscy członkowie mogli się spotkać na neutralnym gruncie, być z dala od trosk i problemów codzienności i skupić się na meritum tego projektu. Poza treścią projektową było też trochę czasu, żeby wspólnie posiedzieć i poznać się. Na początku mieliśmy dużo obaw, głównie dlatego, iż to spotkanie miało inną formę niż zazwyczaj – to nie była kolejna konferencja czy też szkolenie, na których zwykle się widzimy, lecz swoiste odwrócenie inicjatywy i wspólna praca od podstaw nad zagadnieniem. Okazało się, że można wypracować pewne pomysły w regionie i to z myślą o regionie, o co głównie w tym projekcie chodzi. Panel to żywy organizm, to ludzie pracujący lokalnie, będący blisko społeczności. Udało nam się już opracować „nasz” temat, związany z Radami Pożytku Publicznego. Spotykamy się raz w miesiącu, często dyskutujemy bardzo emocjonalnie. Cieszę się z tych spotkań, bo Członkowie i Członkinie to wartościowi i interesujący ludzie - mam poczucie, że każdy z nas daje tyle, ile może, a jednocześnie podchodzi do tego projektu bardzo odpowiedzialnie i z ogromnym zaangażowaniem. 

PANEL i III SEKTOR – PRZYSZŁOŚĆ I REFLEKSJE 

D.P.-W.: Życzę sobie, aby w sektorze pozarządowym mówiło się więcej o wartościach, które na co dzień są wdrażane i respektowane, natomiast, nie zawsze dyskusja nad nimi jest jasna i otwarta. III sektor ma swoje regulacje, ustawy, regulaminy, warto jednak aby zaczął taką wewnętrzną dyskusję na temat wartości, w oparciu o które działa. Chciałabym również, żebyśmy  my, obywatele, spełniali się jako społecznicy i zaangażowali we wspólne dbanie o swoje środowisko. Wierzę, że łącząc siły możemy bardzo dużo zdziałać i zmienić na lepsze, jeśli jednak będziemy sobie wmawiać, że jest to niemożliwe, to faktycznie tak się stanie. Myślę, że współpraca III sektora i samorządu w ostatnim czasie zrobiła ogromne kroki do przodu: zaczynamy rozmawiać, coraz częściej mamy świadomość pewnej kultury współpracy, szanujemy siebie nawzajem, poznajemy też podstawy prawne i zaplecze podejmowania decyzji. To naprawdę duża i obiecująca zmiana na ścieżce rozwoju III sektora.

DOROTA PIECHOWICZ-WITOŃ - Prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych; Absolwentka UO – kierunek pedagogika resocjalizacyjna, doktorantka UO na Wydziale Historyczno – Pedagogicznym. Pracownik naukowo – dydaktyczny WSZiA w Opolu oraz Uniwersytetu Opolskiego. Od 2006 roku aktywnie działa w sektorze pozarządowym, ściśle współpracując z organizacjami non – profit w regionie opolskim i poza województwem. Pełniła między innymi funkcję członkini zarządu i dyrektora biura Opolskiego Forum Organizacji Socjalnych - członek WRZOS, w latach 2008 – 2010 koordynowała działalność Opolskiego Regionalnego Centrum Wolontariatu przy OFOS. Członkini Zespołu ds. organizacji pozarządowych przy Prezydencie Miasta Opola (kadencja 2008,2009,2010), Certyfikowana Animatorka Ekonomii Społecznej i Trenerka Pracy Osób Niepełnosprawnych. Absolwentka Szkoły Trenerów Modelu współpracy organizacji pozarządowych i administracji publicznej. Trenerka m.in. z zakresu podstaw prawnych funkcjonowania organizacji pozarządowych, tworzenia podmiotów ekonomii społecznej, współpracy jednostek samorządu terytorialnego z sektorem non- profit, podstaw prawnych działalności wolontariackiej, aktywizacji osób wykluczonych społecznie i zawodowo, komunikacji i zarządzania zespołem. Autorka ponad 20 artykułów w obszarze szeroko pojętej polityki społecznej i pracy socjalnej. Członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. Członkini Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Opolskiego (II kadencji lata 2014-2015, gdzie pełni funkcję sekretarza Rady. 


(oprac. Sandra Bielska, wolontariuszka OCWIP)
Przechowalnia
publikacje
galeria
migawki
prezentacje
bibliolteka
NEWSLETTER pomoc
Zapisując się na nasz newsletter masz szansę na otrzymywanie najnowszych informacji dotyczących NGO.

Korzystanie z newslettera jest dobrowolne i bezterminowe. Więcej informacji o warunkach korzystania z usługi, zasadach rezygnacji w Informacji dla subskrybentów.


Nasi partnerzy